Skip to content
Főoldal / Dakar 2024 / Tények és adatok az Audi Dakar-győzelméről

Tények és adatok az Audi Dakar-győzelméről

Audi Dakar Rally
Fotó: Audi Communications Motorsport / Marcin Kin, DPPI

A napi energiaszükséglet hány százalékát fedezte a visszanyert fékezési energia? Hogyan változtatott Carlos Sainz a vezetési stílusán? Sok érdekességet elárult az Audi.

A győztes Audi RS Q e-tron alváza a 110-es számot viselte, amelyet az Audi Sport 2023. július 6-án fejezett be. Ez a prototípus ezután teljesítette a zaragozai tesztet, a Baja Aragónt, a marokkói tesztet, a Marokkó Rallyt és a Château de Lastours-i tesztet. Addigra az autó már 5880 kilométert teljesített. Ezután következett a 2024-es Dakar Rally, ahol az autó további 8054 kilométert tett meg. Ez azt jelenti, hogy a 110-es számú autó eddig 13 934 kilométert teljesített.

Az Audi RS Q e-tronra nehezedő terhelések időnként szélsőségesek voltak a Dakar Rallyn. A legkeményebb landolás egy ugratás után rövid időre 16 g csúcsgyorsulást generált függőleges irányban. Ez a harmadik szakaszon történt. Összehasonlításképpen: egy utasszállító repülőgépet úgy vezetnek, hogy az utasok legfeljebb 1,5 g-s gyorsulásnak vannak kitéve. Az űrhajósok 3-4 g-s gyorsulást tapasztalnak felszálláskor, és a hullámvasutazás során rövid ideig akár 6 g-s gyorsulás is előfordulhat.

A nagy terhelés ellenére az Audi a Dakar során nem cserélt ki különböző kulcsfontosságú alkatrészeket a győztes autón. Az első és hátsó motor-generátor egység (MGU) és a tengelyhajtás inverterei változatlanul maradtak a futóműben, csakúgy, mint a hajtás középpontjában lévő nagyfeszültségű akkumulátor és az energiaátalakító üzemanyagtartálya. Még a felfüggesztés tartóoszlopai is, amelyek extrém futómű-erőhatásoknak voltak kitéve, kitartottak a teljes táv alatt.

A január 9-i negyedik szakaszon az itinerben a 66. és 95. kilométer közötti szakaszra a „nagyon gyors útvonal” megjegyzés szerepelt. Az Audi mérnökei este kiolvasták az adatokat. Ezek szerint a győztes Audi RS Q e-tron 260 egymást követő másodpercig (azaz 4 perc 20 másodpercig) érte el a megengedett 170 km/h-s maximális sebességet. Ilyen értékek egy klasszikus versenypályán elképzelhetetlenek. Egyedül ezzel a sebességgel való autózás 12,28 kilométeres egyenest igényelne, az erre a sebességre való felfutást nem számítva.

Lucas Cruz navigátor hibátlan és magas színvonalú navigációja nemcsak dicsérő szavakban, hanem számokban is kifejezhető. Az utolsó előtti szakaszig Carlos Sainz és Lucas Cruz teljesítette a legrövidebb távot a három audis páros közül. A leghatékonyabb útvonal kiválasztásában és a navigációs hibák minimalizálásában mutatott hatékonyságuk félelmetes volt.
A csapat és különösen a versenymérnökük, Joan Navarro az adatok alapján is megfigyelte a változást versenyzője vezetési stílusában: Míg Sainz felvételei korábban többnyire a gáz- vagy fékpedál teljes terhelésének sorozatát mutatták, addig a spanyol ezúttal többet modulált a pedálokkal, és kevésbé agresszíven vezetett.

A győzelemhez vezető úton a siker egyik titka a csapat és a versenyző zseniális stratégiája volt. Rolf Michl, az Audi Motorsport vezetője és Sven Quandt, a QMS csapatfőnöke a részletes szakaszelemzések után rendszeresen éjszakai megbeszéléseket tartottak a versenystratégiáról, ami teljes mértékben kifizetődött. Merész döntés volt az ötödik szakaszon önként öt percet veszíteni, hogy ne kelljen megnyitni a kihívásokkal teli hatodik szakaszt. Az összes versenyzővel összehasonlítva azonban utólag kiderült, hogy az elemzés abszolút helytálló volt. Az Audi a hatodik szakasz után és a pihenőnap alatt is az első és a második helyet foglalta el, és Carlos Sainz/Lucas Cruz ezt követően már nem adta át a vezetést.

A győzelem után Carlos Sainz Jr, aki sikeres Forma-1-es pilóta, elárulta, hogy szorosan konzultált édesapjával a Dakar Rally stratégiájáról. Azt tanácsolta a 61 éves Audi gyári pilótának, hogy a verseny hosszú távú jellege miatt ne feszegesse minden nap a határait. Az idősebb Sainz híres arról, hogy minden kilométeren támadni akar.

Az Audi RS Q e-tron elektromos hajtása nagyfeszültségű akkumulátorral és reFuel-üzemű energiaátalakítóval rendkívül hatékony. A győztes a szükséges energia jelentős részét intelligens módon nyerte vissza. Fékezés közben a motor-generátor egységek (MGU) a mozgási energiát elektromos energiává alakították át. Ez a visszanyerés a Dakar Rally során a napi energiaszükséglet átlagosan 14 százalékát fedezte. Mellékhatás: a hagyományos versenyautókhoz képest csökkent a féktárcsák kopása. A szerelők csak egyszer cserélték az első párat, a hátsót pedig kétszer.

A 2024-es Dakar-rali közel 8000 kilométeres útvonalán az Audi győztesei 54 abroncsot használtak, valamint egy további abroncsot, amelyet csapattársaik, Mattias Ekström/Emil Bergkvist adtak nekik a tizedik szakaszon. Összesen tizenegy defektet számláltak, ebből négy volt lassú defekt.

Carlos Sainznak és Lucas Cruznak sok akadályt kellett leküzdenie a győzelemhez vezető úton. Ezek közé tartozott elsősorban a kihívásokkal teli útvonal, de a sivatagi mindennapok kisebb akadályai is. A verseny első napján a lakóautójukban nem működött a melegvíz-rendszer, így a két spanyolnak hideg zuhanyokat kellett vennie. Később egy nagylelkű gesztusban részesült az igazi sportemberek között: A Toyota pilótája, Yazeed Al Rajhi megengedte a spanyolnak, hogy a hátralévő éjszakákra használhassa luxus lakóautóját. A szaúdi pilóta a hatodik szakaszon egy borulás után feladta a versenyt.

Dr. Leonardo Pascali 2023 óta műszaki igazgatóként felel a Dakar-projekt fejlesztéséért. A mérnök az autóiparból, valamint a Formula-1 és a Le Mans-i sportprototípusokvilágából hozott magával rengeteg tapasztalatot, de terepraliban még soha nem dolgozott. Saját szavai szerint az, hogy ebben a projektben dolgozhatott, majd megnyerte a Dakar Rallyt, „életem legjobb szakmai élménye”.

Ezzel szemben Joan Navarro járműmérnök 2013 óta gyűjti tapasztalatait a sivatagi versenyeken, amikor csatlakozott Sven Quandt csapatához. Versenymérnökként 2014-ben Nani Romát, 2020-ban Carlos Sainzot, egy évvel később pedig Stéphane Peterhanselt vezette győzelemre a Dakaron. Carlos Sainz mérnökeként aratott negyedik győzelmére óriási a büszkesége: Joan Navarro még két héttel a célba érkezés után sem vette le a karszalagját, amely a verseny során a csapat minden tagja számára belépési engedélyként szolgált.