Skip to content
Főoldal / Dakar Rally / Íme a Dacia Dakar Rallyra szánt autója a Sandrider

Íme a Dacia Dakar Rallyra szánt autója a Sandrider

Dacia Sandrider
Fotó: Dacia

Megérkeztek az első információk és az első képek Sébastien Loeb, Nasser Al-Attiyah és Cristina Gutierrez Herrero 2025-ös versenyautójáról. Az első versenyre is fény derült.

A Dacia 2025-től vesz részt a Dakar Rallyn és a tereprali-világbajnokságon (W2RC). Ma bemutatták a Prodrive által készített autót, a Sandridert.

A Dacia híres szemléletének megfelelően a Sandrider úgy lett megtervezve, hogy a motorsport lényegére, azaz a teljesítményre és a győzelemre összpontosítson. Ez az innovatív prototípus okosan kihasználja az Ultimate T1+ kategória szabályzata által kínált összes lehetőséget, elsősorban az agilitásra és a súlyra összpontosítva. Teljes mértékben megfelel mind a versenyzők, mind a navigátorok alapvető igényeinek, akik a kezdetektől fogva aktívan részt vettek a fejlesztésében. A projekt kezdetétől fogva, és a számos tesztsorozatot megelőzően a versenyzők és a navigátorok széleskörű tapasztalataikat és tudásukat ajánlották fel a tervezőknek és a mérnököknek, főként a virtuális valóságot használó gyakorlati tervezési üléseken keresztül.

Dizájn

A Dacia tervezői által megformált Sandrider sallangmentes külseje egyenesen a lényegre koncentrál. A járművet csak a feltétlenül szükségesnek tartott karosszériaelemekkel szerelték fel. Nincsenek dekoratív vagy felesleges alkatrészek, és természetesen különös hangsúlyt fektettek az aerodinamikára.

A márka azon szemléletének részeként, amely a vezetők és a navigátorok alapvető igényeire összpontosít, a rövid, lebegő motorháztető ferde kialakítású, így eltűnik a személyzet látómezőjéből. A műszerfal felső részén alkalmazott fényvisszaverődésgátló festék – a repülési iparból kölcsönzött technika – szintén optimalizálja a láthatóságot.

Az utastér kialakításánál a Dacia tervezői és mérnökei különös hangsúlyt fektettek a vezető és a navigátor igényeire, szokásaira és korlátaira. A Sandrider moduláris műszerfala lehetővé teszi, hogy a személyzet minden tagja saját igényeihez igazítsa az egyes funkciók ergonómiáját és elrendezését.

A Dacia Sandrider fejlesztése olyan szempontokra is kiterjed, amelyek apróságnak tűnhetnek, de valójában sokkal könnyebbé teszik a versenyzők életét.

A Sabelt ülések például speciális antibakteriális szövetekkel vannak kárpitozva, amelyek önszabályozóan szabályozzák a páratartalmat. A pótkerekek a könnyebb kezelhetőség érdekében fedetlenek. Hasonlóképpen, a személyzet gyorsan hozzáférhet a szerszámokhoz, anélkül, hogy ki kellene nyitnia egy dobozt.

További példák közé tartozik a Sandrider karosszériájába épített mágneses lemez, amely megakadályozza, hogy a kerekek rögzítőcsavarjai eltűnjenek a homokban. Ezt a tippet közvetlenül a csapat versenyzőinek tapasztalataiból merítették.

Öko tudatos megközelítés

A Dacia eltökélt szándéka, hogy vezető szerepet töltsön be a megfizethető szén-dioxid-mentesítésben, és teljes mértékben támogatja a Dakar és más tereprali versenyek szervezőinek elkötelezettségét a motorsport fenntarthatóbbá tétele mellett.

A mérnökök különösen sokat dolgoztak az autó könnyebbé tételén és az üzemanyag-fogyasztás csökkentésén. A Sandrider összsúlya a hasonló prototípusokhoz képest mintegy 15 kg-mal csökkent. Ezt az eredményt úgy érték el, hogy könnyebb csővázat használtak, megszabadultak minden felesleges karosszériaelemtől, a többit pedig karbonból készítették. A tervezők minden díszítőelemet is eltávolítottak, a mérnökök pedig egy kompaktabb és könnyebb motor mellett döntöttek. A vonóerő és a dinamikus teljesítmény optimalizálása érdekében elöl és hátul jelentősen megnövelték a súlyelosztást.

Mi több, különös hangsúlyt fektettek az aerodinamikára, hogy a teljesítmény javítása mellett csökkentsék az üzemanyag-fogyasztást. A mérnököknek sikerült 10%-kal csökkenteniük a légellenállást és 40%-kal a felhajtóerőt a hasonló prototípusokhoz képest. Munkájuk részeként különösen a motor hűtését szolgáló légbeömlőkre összpontosítottak.

A hőkezelés kulcsfontosságú a Dakar és más tereprali versenyek szélsőséges körülményei között. A Sandrider tervezői az utastér hőmérsékletének alacsonyan tartása érdekében közvetlenül a jármű karbon karosszériaelemekbe integrált infravörös pigmenteket alkalmaztak. Erre az eljárásra szabadalmat nyújtottak be.

A Sandrider motorja az Aramco által szállított szintetikus üzemanyaggal működik. Ez egy egyszerű, megfizethető megoldás a környezeti hatás csökkentésére. Az Aramco által kifejlesztett szintetikus üzemanyagok a megújuló hidrogént és a leválasztott CO2-t kombinálják, így egy alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású üzemanyagot biztosítanak, amely kompatibilis a mai motorokkal. A Dacia számára a Dakar Rally ideális tesztelési terep ennek a technológiának.

Októberben debütál a Dacia Sandrider

A ma bemutatott Sandrider most egy hosszú fejlesztési tesztsorozatba kezd több országban. A motorsport-bemutatkozására a Marokkó Rallyn lesz, a tereprali-világbajnokság (W2RC) utolsó fordulóján kerül sor 2024. október 5-11. között.

A Dacia Sandriders, a Dacia hivatalos W2RC csapata, 2025-ben indul először a Dakaron és a tereprali-világbajnokság teljes szezonjában.

A Dacia Sandriders három olyan sztárversenyzőt szerződtetett. Az ötszörös Dakar-győztes Nasser Al-Attiyahot, a kilencszeres rally világbajnok Sébastien Loeböt és a Dakart második nőként idén januárban a Challengerben megnyerő Cristina Gutierrez Herrerot.

Dacia Sandrider műszaki adatok

Alváz: csővázas
Karosszéria: szénszálas
Motor: V6, 3 literes, ikerturbós, közvetlen befecskendezéssel
Maximális teljesítmény: 265 kW/360 LE 5000 fordulat/percnél
Maximális nyomaték: 539 Nm 4.250 fordulat/percnél
Sebességváltó: 4X4
Sebességváltó: 6 sebességes szekvenciális
Első/hátsó felfüggesztés: kettős keresztlengőkaros felfüggesztés
Rugó út: 350 mm
Kerekek: 17 colos alumínium
Gumiabroncsok: BF Goodrich
Hosszúság x szélesség x magasság: 4140 x 2290 x 1810 mm
Tengelytáv: 3000 mm
Első/hátsó túlnyúlás: 590/550 mm