Főoldal / Dakar 2024 / Carlos Sainz nyerte az Audival a 2024-es Dakar Rallyt

Carlos Sainz nyerte az Audival a 2024-es Dakar Rallyt

Fotó: A.S.O./Marcin Kin/DPPI

Az utolsó szakasz összefoglalója.

Brabec másodszor nyert

A motorosoknál a 2024-es Dakar Rally utolsó, 175kilométeres szakaszát a tavalyi győztes, Kevin Benavides nyerte. Tőle egy percet kapott csapattársa, Toby Price. Luciano Benvides lett a harmadik.

Ricky Brabec biztonsági motorozással a nyolcadik lett, ezzel 2020 után másodszorra is megnyerte a Dakar Rallyt. Ross Brnach a 10. helyen fél percet kapott az amerikaitól, de az összetettben így is meg tudta tartani a második helyét Adrien Van Beverennel szemben. Branch a saját és a Hero legjobb eredményét érte el a második hellyel. Adrien Beveren is saját legjobb eredményét érte el az idei harmadik hellyel. A Honda 2021 után nyert újra Dakart.

Gyenes Emánuel 30. időt ment az idei utolsó szakaszon, ezzel az összetett 23. helyén fejezte be a 2024-es Dakart.

A quadosoknál folytatódott Manuel Andujar és Alexandre Giroud szoros csatája. Giroud nyert ma, de csupán 15 mp-vel Andujar előtt. Andujar így 2021 után másodszor nyerte meg a Dakart.

Carlos Sainz rekordot jelentő győzelme

Sébastien Loeb a tegnapi problémája után 10 percre volt az összetettben Guillaume De Meviustól. A francia hozta a kötelezőt és megnyerte az utolsó szakaszt, De Mevius előtt. De csak öt percet sikerült hoznia a toyotás versenyzőn, így az összetettben a harmadik helyen zárt. De Mevius első Dakarját teljesítette T1+-os autóval és rögtön másodikként zárt.

Guerlain Chicherit pályafutása legjobb eredményét érte el az összetett negyedik helyével. Ugyanez igaz a mögötte záró Martin Prokopra. A Toyota gyári versenyző közül az újonc Guy David Botterill lett a legjobb a hatodik helyével. Mögötte a megbízhatóságáról híres Giniel De Villiers zárt.

Stéphane Peterhansel ma motorhiba miatt megállt a szakaszon, kénytelen megvárni a szerviz kamiont.

Carlos Sainz ma a a biztonságos célba érésre koncentrált, így közel 11 percet kapott. Összetettben azonban egy óra feletti előnnyel nyert. Győzelmével az első olyan autós lett, akinek négy különböző márkával is sikerült nyernie. Az El Matador korábban a Volkswagennel, a Peugeottal és a Minivel nyert. Az Audinak is ez az első Dakar sikere. Valamint ez az első alkalom, hogy egy elektromos hajtáslánccal felszerelt autó, az Audi RS Q e-tron nyerte a Dakart. A spanyol egyébként 2020 után nyert újra.

Egy utolsó fordulat a Challengerben

Mitchell Guthrie 25 perc előnnyel vágott neki az utolsó napnak. Azonban 7 km után meg kellett állnia turbó probléma miatt. Majd 138 km után ismét megállt, ezúttal váltó gond miatt. Végül több mint egy órát kapott ma. Így visszacsúszott összetettben a második helyre.

A brazil Marcelo Tiglia Gastaldi nyert ma 23 mp-vel Saleh Alsaif előtt. Cristina Gutierrez Herrero a harmadik hellyel végül több mint fél órás előnnyel nyerte meg első Dakarját. Jutta Kleinschmidt 2001-es győzelme után ő lett az első nő akinek sikerült Dakart nyernie. A Dakar Rally története során pedig ő a második női győztes. Rokas Baciuska a 3. helyen zárta az idei Dakart.

SSV-ben Florent Vayssade volt a leggyorsabb az utolsó szelektíven. Joao Ferreira lett a második. A harmadik Jeromee De Sadeleer mindössze 24 mp-t tudott hozni Xavier De Solutraiton. A francia így 2,5 perc előnnyel szerezte meg első Dakar győzelmét. Yasir Seaidan lett az összetettben a harmadik, az újonc Sara Pricenak be kellett érnie a negyedik hellyel.

A kamionsoknál Ales Loprais mai győzelme csak arra volt elég, hogy összetettben a hátránya 2 óra alatt legyen. Martin Macik behozta a célba a kamiont, így Karel Loprais 2001-es győzelme után először nyerte cseh versenyző a kamionsok versenyét.

A Kovács Miklós-Czeglédi Péter-Ács László egység 20. lett az utolsó szakaszon, összetettben a 15. helyen zártak.

Dakar Rally 2024 nem hivatalos végeredménye:

Motorosok: 1. Brabec 51:30:08 2. Branch +10:53 3.Van Beveren +12:25 … 23. Gyenes +07:32:03
Quadosok: 1. Andujar 64:16:53 2. Giroud +07:59 3. Varga +04:03:25
Autósok: 1. Sainz 48:15:18 2. De Mevius +01:20:25 3. Loeb +01:25:12
Challenger: 1. Gutierrez Herrero 53:59:47 2. Guthrie +35:46 3. Baciuska +58:47
SSV: 1. De Soultrait 56:37:43 2. De Sadeeler +02:49 3. Seaidan +01:04:28
Kamionosok: 1. Macik 54:34:48 2. Loprais +01:54:39 3. M. Van Den Brink +04:29:26 … 14. Kovács +65:17:01