Skip to content
Főoldal / WRC / Dobták a hibridet 2025-től a WRC-ben

Dobták a hibridet 2025-től a WRC-ben

WRC
Fotó: Toyota Gazoo Racing

Jönnek a költséghatékony Rally1-es autók, valamint a Rally2+ autók.

Az idei szezon végétől a rally világbajnokság top kategóriájából kiveszik a hibrideket – a lépés a Motorsport Világtanács szerdai ülésén javasolt technikai szabálymódosítások részeként történt.

Az FIA WRC munkacsoportja ismertette a WRC jövőjére vonatkozó ütemtervét, amely a promóció, a sport és a technikai tárgyak részleteit tartalmazza. Az új szabályokat a WRC Bizottság fogja kidolgozni, és a Motorsport Világtanács júniusi ülésére nyújtja be ratifikálásra.

A Rally1-es autók átalakítása – amely a kisebb turbószűkítő és a korlátozottabb aerodinamika révén a teljesítmény csökkentését is magában foglalja – a Rally2+ autók átadásával párhuzamosan történik. A jelenlegi szintű Rally2-es autókra egy WRC-kitet lehet felszerelni, amely nagyobb szűkítőt, opcionális lapátváltót, több aeroelemet és nagyobb kipufogót tartalmaz.

Ezek a változtatások, amelyeket 2025-re vezetnek be azzal a céllal, hogy csökkentsék a két legfelsőbb szint közötti különbséget, a jelenlegi hibridhajtású Rally1-es autók a WRC csúcsán töltött harmadik évük végén megszűnnek.

A 2025-re vonatkozó változtatásokon kívül a munkacsoport a 2026-os évre jelentősen módosított szabályozást javasol. A Rally1 koncepció alapján az új autók egy közös biztonsági cellát használnak majd, ami lehetővé teszi a gyártók számára, hogy saját karosszériájukat felhasználva versenyautókat fejlesszenek B szegmensbű, C szegmensbű, kompakt SUV-ból vagy Concept Carból – a teljesítményt a súlypont és az aerodinamika révén egyenlítik ki.

A 2026-os autók teljesítményét 330 lóerőben maximalizálják, és egy referencia nyomatékgörbe szabályozza majd. Az autók költségét 400 000 euróban maximalizálják, a motor- és sebességváltó-technológia a Rally2-es autókból származik majd.

A végleges technikai irányelv középpontjában egy elektromos kategória mielőbbi bevezetése áll. Az FIA technikai részlegét bízták meg a megfelelő szabályok kidolgozásával, amelyek megtartják a Rally1 biztonsági celláját, és a teljesítményt a fenntartható üzemanyaggal hajtott Rally1-es autókkal azonos szintre emelik.

A munkacsoport egy, az FIA-n belül létrehozott WRC promóciós csoportot is javasolt, amely szorosan együttműködik a sorozat összes érdekeltjével, hogy további promóciós lehetőségeket teremtsen a sorozat körül.

Ami a sportszakmai változásokat illeti, az útiterv nagyobb szabadságot biztosít az egyes versenyek számára az útvonalak meghatározásában. Bár a szervezők szabadon dönthetnek arról, hogy mikor kezdődik a versenyhétvége, a vasárnap délutáni Powerstage futamot továbbra is meg kell tartaniuk.

Bár a jövő évi naptárban a sprint stílusú versenyek mellett hosszabb, állóképességen alapulóversenyek is lesznek, a kilométerek száma a szezon egészében változatlan marad.

A versenyzéssel járó költségek csökkentése érdekében a gyártók számára korlátozzák a háromautós csapatokban dolgozó személyzet számát, a szervizpark pedig új modellt követ, és a gyártók bázisaként helyi beszerzésű építményeket használnak majd. A pénzmegtakarítás mellett ez a szállítás és a logisztikai követelmények csökkentését is szolgálja, miközben a szervizpark rugalmasabbá válik – lehetővé téve a helyszín esetleges megváltoztatását a verseny során. A távoli szervizek várhatóan 2025-ben is visszatérnek.

: