Főoldal / Dakar 2020 / Dakar 2020: Körkép

Dakar 2020: Körkép

Fotó: Toyota Gazzo Racing

Avagy kivel mi történt, kinek sikerült elérni a célját és kinek nem.

• A kamionosoknál az idén Ivecora váltó cseh Martin Macik a top 5-öt tűzte ki célul, ez sikerült is elérnie, az ötödik helyen teljesítette az első Dakar Rallyt Szaúd-Arábiában.
  • A motorosoknál Laia Sanz továbbra is 100 %-os, mind a 10 Dakarján célba ért (bár idén a verseny elején volt egy bukása). Idén is ő lett a legjobb nő a mezőnyben, ezt a címet tizedik alkalommal hódította el.
  • Egy másik cseh versenyző, Martin Prokop is a top 5-öt tűzte ki célul, csak ő az autósoknál. Neki nem sikerült, a 12. helyen zárta a 2020-as Dakar Rallyt.
  • Az autósoknál a francia Mathieu Serradoritól idén sokan vártak egy meglepetés eredményt. Ezt hozta is a buggy-jával, hiszen a nyolcadik szakaszt megnyerte. Összesítésben a nyolcadik helyen finiselt.
  • A kamionosoknál a 10 liter alatti kategóriában a Hino sorozatban a 11. győzelmét aratta a Teruhito Sugawara-Yuji Mochizuki-Hirokazu Somemiya trió révén. A Hino csapat legalább egy kamionja sorozatban 28 éve mindig célba ért. Az Ikuo Hanawa vezette Hino600 nem látta meg a célt.
  • Az autósoknál T.2 kategóriában sorozatban hetedik győzelmét szerezte a Team Land Cruiser Toyota Auto Body. Ezúttal a Christian Lavieille-Jean-Pierre Garcin duó diadalmaskodott.
  • Ricky Brabec lett az első amerikai, aki Dakart nyert. A hondás versenyző a KTM 2001 óta tartó győzelmi sorozatát szakította meg. A Honda 31 év után nyert újra Dakart.
  • Amerika egyből duplázott Dakar-győzelmek tekintetében, hiszen Casey Currie az SSV kategóriában bizonyult a legjobbnak.
  • Tim és Tom Coronel újra teljesítette a Dakart. Eddigi legjobb eredményüket elérve, a 28. helyen teljesítették a versenyt.
  • Fernando Alonso teljesítette a kitűzött célját, rengeteget tanult és célba ért az első Dakarján, a 13. helyen. Bár a versenyigazgató, David Castera azt jósolta, hogy a korábbi F1-es versenyző szakaszt fog nyerni, ez végül nem teljesült. Legjobbja egy második hely volt a nyolcadik szakaszon.
  • A hazaiak versenyzőjétől, Yazedd Al Rajhitól sokan számítottak kimagasló teljesítményre hazai pályán. Végül kevesebb mint 1 óra hátránnyal a negyedik helyen finiselt.
  • A motorosoknál a Yamaha már a verseny elején elveszítette két legjobbját, Adrian Van Beverent és Xavier De Soultrait-et. Legjobbjuk Franco Cami a nyolcadik pozícióban zárt.
  • A spanyol Manuel Plaza Perez az 1990-es és 2000-es években 12 Dakaron indult, lányai pedig otthon nézték a TV-ben. Manuel most visszatért és idősebb lánya, Monica navigál neki. Az 55. helyen teljesítették az első szaúdi Dakart.
  • 2018-ban tért vissza a Dakarra a SsangYong, akkor a 32. helyet szerezték meg. 1 évvel később a 33. pozícióban zártak. Idén a vadonatúj SsangYong Korando DKR-el a 24.-ként finiselt Oscar Fuertes és Diego Vallejo.
  • Az Original by Motul kategóriában az erdélyi Gyenes Emánuel nyert.
  • A hibrid kamionnal Gert Huzink a 24. helyen látta meg a célt. Háromszor is a top 5-ben végzett.
  • Az idén Borgwardra váltó Nani Roma a 27. helyen teljesítette az idei sivatagi showt. Kétszer is mechanikai hiba miatt vesztett sok időt.
  • Ales Loprais a Praga kamionnal a hetedik lett.
  • Carlos Sainz 57 évesen is felért a csúcsra, harmadszorra nyerte meg a Dakart.