Főoldal / Formula-1 / Az F1-es Magyar Nagydíjak legemlékezetesebb pillanatai

Az F1-es Magyar Nagydíjak legemlékezetesebb pillanatai

Hamarosan ismét hazánkba látogat a Formula-1 mezőnye. Ebből az alkalomból összegyűjtöttem a Magyar Nagydíjak legemlékezetesebb pillanatait.

Már az első, 1986-os futam beírta magát a Forma-1 aranykönyvébe. Az első helyről induló Sennát, Nelson Piquet úgy előzte meg a célegyenes végén kívülről, hogy közben keresztbe sodródott a Williams. Végül ő lett a Magyar Nagydíjak első győztese.

Egy évvel később az élen álló Mansell Willemséről leesett egy kerékanya és elgurult. Az angol kiesett a versenyből és ez jelentősen hozzájárult, hogy elvesztette a világbajnoki címet. Ismét Piquet nyert.

1989-ben szintén Nigel Mensell játszott főszerepet, de akkor már a Ferrarival. A középmezőnyből indulva hámozta át magát a mezőnyön és nyerte meg a versenyt egy olyan pályán, amiről azt tartották, hogy nem lehet rajta előzni. Még egy érdekesség a versenyhez: a szezonban ez volt az egyetlen verseny, ahol Sennát verseny közben megelőzték.

1991-ben már pénteken elkezdődtek az izgalmak. Történt ugyanis, hogy Riccardo Patrese Williamse „lefeküdt” az útra, mert elfolyt az első futóműből az olaj. Patrese kivette a kormányt és oda adta egy sportbírónak, aki letette a fűbe. Mire visszatért az autó mentéséből a kormánynak már hűlt helye volt. A zártláncú rendszer segítségével hamar meglett az elkövető, egy sportbíró fű alatt bevitt rokona.

1992-ben először avatott a Hungaroring világbajnokot Nigel Mensell személyében.

1995-ben történt a Magyar Nagydíjak egyik legbizarrabb esete. Taki Inoue Footworkjének a motorja felforrt és ki kellett állnia. Kiszállt az autóból és neki akart állni segíteni az oltásban, amikor az időközben oda érő gyorsbeavatkozó autó elütötte. Könnyebb sérülésekkel megúszta az esetet.

Az 1997-es verseny a harmatgyenge Arrowsba átülő Damon Hillé lehetett volna, de a verseny vége előtt lelassult az autója és a tévénézők szem elől vesztették az angolt. Ekkor hangzott el az azóta már szállóigévé vált „Hova tűnt Damon Hill?” felkiáltás.

1998-ban hatalmas taktikai csata zajlott a versenyen. Michael Schumacher a verseny közben váltott három kiállásos stratégiára, ami végül meghozta számára a győzelmet Hakkinennel szemben. Schumi a verseny után azt mondta, hogy ez volt egyik legnagyobb győzelme.

2001-ben ismét világbajnokot avatott a mogyoródi aszfaltcsík, ezúttal Michael Schumacher személyében. A Ferrari pedig a konstruktőri koronát zsebelte be nálunk.

2003 egy több szempontból is emlékezetes év volt. A pénteki szabadedzésen Firman bukott és így nem tudott indulni a hétvége hátralévő részén. Így Baumgartner Zsolt ülhetett be a Jordanbe és mutatkozhatott be hazai közönség előtt. Fernando Alonso első győzelmét aratta a Renaulttal és a verseny végén még Michael Schumachert is lekörözte. A verseny közben Barichello kerékfelfüggesztés-törés miatt nagyot bukott a célegyenes végén.

HPIM5782 Baumgartner Zsolt 2003-ban hazai közönség előtt mutatkozhatott be a száguldó cirkuszba

2006-ban az első esős Magyar Nagydíjat rendezték. Rengeteg volt a kicsúszás és a megpördülés. A balesetek közül Raikkonené volt a legnagyobb, aki utolérte az előtte autózott és ráfutott, alaposan megzúzva McLarenjét. A Renaultosok rosszul rögzítették Alonso egyik kerekét, ezért a spanyolnak ki kellett állnia. Schumacherék eltaktikázták magukat, így Button pályafutása első győzelmét szerezte a Hondával.

2007-ben az időmérőn valóságos állóháború alakult ki a McLaren boksz előtt. Alonso feltartotta Hamiltont, aki így nem tudott még egy mért kört menni. Ennél az esetnél borult ki a bili és derült ki, hogy áll a bál a wokingiak versenyzői között.

Egy évvel később Felipe Massa egy bámulatos rajt után az élre állt, de nem sikerült győzelemre váltania, mert pár körrel a vége előtt a Ferrari motorja felrobbant. Így a győzelem Kovalainen ölébe hullott, akinek ez volt az első győzelme.

2009-ben ismét Massa került főszerepbe, de ezúttal az időmérőn. Az előtte haladó Barichello autójáról lerepült egy alkatrész, ami fejen találta a mögötte érkező honfitársát, aki fékezés nélkül csapódott a gumifalba. Mentőhelikopterrel kórházba kellett szállítani. Az év hátralévő részét is ki kellett hagynia.

2010-ben a verseny végén Michael Schumacher majdnem a falra kente korábbi csapattársát, Rubens Barrichellót. Rosberg egyik kerekét rosszul rögzítették, ami elröpült és eltalálta a Williams egyik szerelőjét.

2014-ben a szezon legizgalmasabb versenyét futották a Hungaroringen. A rajtnál az élmezőny jól jött el. Az élről induló Rosberg a 8. körben már több mint 10 mp előnnyel vezetett, amikor Ericsson a hármas kanyarnál megcsúszott és a gumifalba csapódott. Beküldték a Safety Cart, az első négyen kívül mindenki kereket cserélt. Egy körrel később Rosberg, Bottas, Vettel és Alonso is letudta a cserét. Már épp ki akarták hívni a biztonsági autót, amikor Grosjean is gumifalba végezte. Ekkor Ricciardo, Button és Massa volt az első három sorrendje. Nem sokkal később az SC visszatért a pályára, mivel Perez az utolsó kanyar kijáratán megcsúszott és a célegyenesben a falnak csapódott. Ricciardo és Massa ki jött cserélni, a többiek viszont nem. Ekkor Alonso állt az élen, őt Vergne és Rosberg követte. Ezután Rosberg is cserélt, közben Vettel megpördült, így Hamilton megelőzte. Majd nem sokkal később a Torro Rosso pilótáját is maga mögé utasította, így már a 2. helyen állt. Előbb Alonso, majd Hamilton is kiállt új gumikért, így ismét az ausztrál állt az élre. 15. körrel a vége előtt az ausztrál is letudta utolsó cseréjét. Ekkor Alonso, Hamilton és Ricciardo volt a sorrend. Végül az ausztrál került ki győztesen a csatából, mögötte a Ferrari spanyol versenyzője lett a második. Míg a csapattársával is küzdő Hamilton állhatott a dobogó legalsó fokára.

2015-ben is a szezon egyik legizgalmasabb versenye volt nálunk. A verseny egy szomorú pillanattal kezdődött: a versenyzők a rajtrácson emlékeztek meg az előző héten eltemetett Jules Bianchiról. A rajtnál Felipe Massa rossz helyre állt, be így új felvezető kör következett. A két Mercedes Hamilton-Rosberg sorrendben várta az első sorban a piros lámpák kialvását. Azok kialvásakor Vettel remekül jött el a 3. helyről az élre állt. A második kanyar után már Raikkonen állt a második helyen, az ötödikről rajtolva. Rosberg a 3., Hamilton a 10. helyig esett vissza. A 43. körben Hülkenberg Force Indiájáról leesett az első szárny és darabokra tört a célegyenesben. Beküldték a Safety Cart. Az újraindítás után Rosberg megelőzte az MGU problémával küzdő Raikkonent, hátrébb Ricciardo előzte Hamiltont. Majd nem sokkal később az ausztrál is elkapta a finnt. Ricciardo és Hamilton a csata hevében összeért, így a brit versenyző kénytelen volt a boxba menni új orrkúpért és a 12. helyre jött vissza. A sorrend ekkor Vettel, Rosberg, Ricciardo, Räikkönen, Kvjat, Verstappen, Sainz, Alonso és Button volt a top10-ben. Raikkonen a boxba hajtott, ahol újra indították az autóját, a 17. helyre jött vissza. Hamilton még egy áthajtásos büntetést is kapott a Ricciardo incidens miatt. Az élmezőnyben Vettel, Rosberg és Ricciardo együtt haladt, még nyitott volt a győzelem. A 64. körben Ricciardo támadásra szánta el magát, de összeért Rosberggel. A Red Bull első szárnya kivágta a Mercedes bal hátsó gumiját, így mindketten mehettek a boxba. Ezzel Kvyat jött fel a második helyre, mellé még Ricciardo állhatott fel a dobogóra. A dobogósok Jules Bianchinak ajánlották eredményüket. Hamilton a 6., Rosberg a 8. pozícióban zárta a futamot végül.